Apple M4 İşlemcisini Duyurdu! İşte Özellikleri

Apple, 2024 model iPad Air ve iPad Pro modellerini tanıttığı Let Loose etkinliğinde yeni Apple M4 işlemcisini de duyurdu. İşte Apple M4 özellikleri.

Yeni Apple M4 işlemcisi Apple Silicon için ileriye doğru atılan büyük bir adımı temsil ediyor. Yeni yonga seti ikinci nesil 3nm teknolojisi üzerine inşa edilmiş durumda.

M4, 4 performans çekirdeği ve 6 verimlilik çekirdeği ile geliyor. Önceki iPad Pro’daki M2’ye göre %50’ye kadar daha hızlı CPU performansı sağlanabiliyor. Ayrıca, 10 çekirdekli GPU ile donanımla hızlandırılmış ağ gölgeleme ve ışın izleme teknolojileri sunuyor. M2’ye göre 4 kat daha hızlı profesyonel görüntü oluşturma performansı da öne çıkıyor.

M4, watt başına endüstri lideri performansı korurken gücün yarısını kullanarak M2 ile aynı performansı vadediyor. EApple’ın iddiasına göre en yeni PC işlemcileriyle karşılaştırıldığında M4, gücün dörtte birini kullanarak aynı performansı sunabiliyor.

Neural Engine, çipteki yapay zeka iş yüklerinin hızlandırılmasına adanmış bir IP bloğu olarak karşımıza çıkıyor. Bu motor saniyede 38 trilyon işlem yapma kapasitesine sahip. Bu, A11 Bionic’teki ilk Neural Engine’den 60 kat daha hızlı. CPU’daki hızlandırıcılar, yüksek performanslı GPU ve sinir motoru, M4’ü yapay zeka için son derece güçlü bir çip haline getiriyor. M4’teki sinir motoru, günümüz bilgisayarlarındaki tüm sinirsel işlem birimlerinden daha güçlü olarak lanse ediliyor.

Apple M4 ilk olarak 2024 model OLED ekranlı iPad Pro tabletlerdeki yerini almış durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir